"Dünyada zemin yüzünün tezgahı ve tarlasında hakim-i zülcelal zerratı tahrik edip, kainatı seyyale ve mevcudatı seyyare ederek, şu küçük zeminde o pek büyük alemlere pek çok mahsülat-ı maneviye yetiştiriyor." izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dünya ve şu içinde yaşadığımız kevni alemler, gaybi alemlere mahsulat yetiştiren birer tarla gibidirler.

Mesela cennet bir alemdir, bu alem dünyada yapılan iyilik ve ibadetler ile dolacaktır; yani salih amel ve takva sahipleri orayı dolduracaklar demektir.

Cehennem bir alemdir, bu dünya tarlasındaki zararlı, zehirli otlar ve odunlar orada ateşi besleyecektir. Yani dünyada şer ve küfür içinde yaşayan insanlar cehennemi dolduracaklar demektir.

Alem-i misal bu dünyanın içindeki eşyalarının kaydedildiği madde ve mana arasında ara bir alemdir. Bu dünyadaki bütün objelerin o alemde imajları yani fotoğraf ve görüntüleri kaydediliyor. Yalnız bu alem hayale açılan bir alem olmasından dolayı eşyanın imajları büyük ve abartılı bir şekilde oluyor.

Mesela, maddi alemden bir tepe misal aleminde büyük bir dağ silsilesi şeklinde tezahür ediyor, yine buradaki bir kase süt orada büyük bir süt denizi şeklinde tezahür edebiliyor.

Kabir ve berzah alemleri de aynı cennet ve cehennem alemleri gibi insanların iman ve inkarına göre dizayn edilmişler ve ediliyorlar. Yani insanın imanı ve ibadeti varsa kabir onun için bir cennet bahçesi oluyor; yok inkar ve küfür ile gitmiş ise kabir bu kez de cehennemden bir çukur şekline dönüşüyor. Diğer alemleri de buna kıyas edebiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...