"Ehl-i ilmin bir kısmında bir enaniyet-i ilmiye bulunur." Risalelerle meşgul olanlarda ilmi enaniyet ve istibdat olmasının önüne nasıl geçilebilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İhlas ve Uhuvvet risalelerindeki prensiplere uyulmadığı zaman, enaniyet ve istibdat gibi şeylerin olması kaçınılmazdır. Çözüm, Uhuvvet ve İhlas risalelerini hayatımıza geçirmektir. Bunun dışında sihirli bir çözüm bulunmuyor.

Mesela, Nur talebelerinin arasında alt üst, şeyh mürid ilişkisi söz konusu değildir. Birisi kendini bir üstün yönüne ve sıfatına dayanarak (Bu ilim olur, zenginlik olur, yaş olur, makam olur fark etmez...) diğer kardeşlerinin üstünde ve üzerinde göremez, bunu bir baskı aracı hâline dönüştüremez.

İlmi olan bir ağabeyin ilminden istifade edilir; ama bu ağabey ilmini kullanarak diğer kardeşleri üzerinde üstadlık, âlimlik veya şeyhlik rolüne giremez. Girerse uhuvvet prensibini çiğnemiş olur.

Cemaat içinde -varsa- bu tarz huzursuzlukların ana nedeni Uhuvvet ve İhlas risalelerini iyice anlayıp hayata geçirememizdir.

Risale-i Nur'u çok okumak ve hatta çok iyi bilmek tek başına yetmiyor. Bir de bu okuduklarımızı ve bildiklerimizi hazmetmemiz ve amele yansıtmamız gerekiyor. Yoksa sureten ve ilmen parlak, batınen ve amelen sönük bir duruma düşeriz ki, Risale-i Nur'un tarzını ve ruhunu anlamayanlardan oluruz.

İlave bilgi için tıklayınız:

- "İlimde iz’an-ı kalb olmazsa, cehildir. İltizam başka, itikad başkadır." cümlelerini izah eder misiniz?

- "Dimağda meratib var, birbiriyle mültebis, ahkâmları muhtelif. Evvel tahayyül olur, sonra tasavvur gelir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin

Bence bir de şu önemli. Risaleleri çokça bitirmiş kimselerin ağzından, 30 yıldır okuyorum,külliyatı 45 defa bitirdim yada 20 defa bitirdim. Bunu sosyal medyada da duydum, önceden de duyardım. Külliyat bitirme sayısını söyleme bana çok itici geliyor. Bunu söylemek de başlı başına bir gurur. Karşı taraftaki kişinin o kadar bitirmediği belli. Hem bunu söylemenin ne faydası varki? 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
şehrayin

bence bunu söyleme niyeti önemli eğer teşvik için ise gayet güzel bende nurları çok okudum bunu bazen söylerim ancak söyleme amacım teşvik nurların güzelliğini anlatmak

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...