"Elemin def'i, lezzetin sebeplerinden biridir. Yoksa lezzet, ona münhasır değildir." Lezzeti anlamak için diğer sebepler nelerdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Acının bitmesi ve kesilmesi, lezzetin dolaylı bir şubesi bir türü bir çeşididir; ama asla tek sebebi tek türü tek çeşidi değildir.

Bizatihi ya da günümüz ifadesi ile bizzat lezzet olan şeyler ve bunların türleri ve çeşitleri vardır.

Mesela elma, armut, üzüm gibi meyvelerdeki lezzetlerin acı ya da acının bitmesi ile bir ilgi ve ilişkisi yoktur. Acı olmasa da bu lezzetler bağımsız bir şekilde mevcuttur. Bunun örneklerini çoğaltabilir.

Siret ve suret güzellikleri de aynı şekilde çirkinden bağımsız var olan güzelliklerdir. Çirkinlik sadece bu güzelliklerin ara tonlarının daha iyi anlaşılmasında bir araçtırlar. Yoksa çirkinlik yok olsa, bu güzellikler yine bağımsız bir şekilde varlığını sürdürmeye devam edecekler.

Öyle ise lezzet ve güzellikleri sadece zıtları ile sınırlı görmek yüzeysel ve sınırlı bir estetik anlayışıdır denilebilir.

Allah, zıtlardan bağımsız olarak sayısız lezzetler ve güzellikler yaratmıştır. Yani lezzet ve güzelliklerin ana kaynağı zıtları değil Allah’ın sonsuz cemal ve kemalidir diyebiliriz. Dolayısı ile cemal ve kemal ve ihsana bir sınır koymak mümkün değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...