"Eskiden ekser İslâm aç değildi; tereffühe ihtiyar vardı. Şimdi açtır; telezzüze ihtiyar yoktur." cümlelerini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Eskiden ekser İslâm aç değildi; tereffühe ihtiyar vardı. Şimdi açtır; telezzüze ihtiyar yoktur."(1)

Dünya hayatında lezzet ve keyfi takip etmenin şartları vardır.

Birinci Şart: Lezzet ve keyif, helal dairesinde olmalıdır. Haram yollardan lezzet ve keyif takip etmek insanı cehenneme yuvarlar. Üstad'ın ifadesi ile "Helal dairesi keyfinize kâfidir, harama girmeye lüzum yoktur." Meşru dairede insan serbesttir.

İkinci Şart: Lezzet ve keyfin manevî ücreti olan şükrün eda edilmesidir. Yani insan şükür için helal olan her nimeti yiyebilir. Zaten Allah insanın bedenine harika cihazları, mükemmel duyguları ve eşsiz latifeleri küllî bir şükür yapabilmesi için takmıştır. Allah’a küllî şükür yapabilmenin yolu; helal olan her lezzet ve keyfin tadılabilmesi ile mümkündür. Ancak o zaman insan Allah’ı bütün hisleri, latifeleri ve cihazları ile tanıyıp ona göre şükür yapmış oluyor.

Üçüncü Şart: Helal dairesinde de olsa; israf ve aşırılığa kaçmamaktır. Zira dünya doyumluk değil, tadımlıktır. Tatmaya izin var, ama hayvan gibi yutmaya izin yoktur. İsrafa kaçmamak kaydı ile lezzet ve keyif takip edilebilir.

Dördüncü şart: Sevâd-ı a’zam denilen insanların genel durumunu da göz önünde bulundurmaktır. Sevad-ı a’zam, insanların ekserisinin hayat seviyesi demektir. Yani insanların ekseriyetinin hayat seviyesi nasılsa, bizim de bu seviye içinde yaşamamız tavsiye ediliyor. İnsanların hayat seviyesi düşük iken, yani fakirken; lükse kaçmak ve israfa girmek doğru ve caiz olmaz.

Ama insanların ekserisi maddî bakımdan iyi bir noktaya ulaşmış ise; yine israf etmemek şartıyla her türlü meşru lezzeti tatmakta bir mahsur yoktur.

Bu şartlar dâhilinde, insan dünya nimetlerinin her çeşit lezzetini ve keyfini tadıp takip edebilir.

(1) bk. Mektubat, Hakikat Çekirdekleri: 89.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

seres60
Allah (cc) razı olsun...Teşekkurler..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin

Risale - i Nurun hakikatleri eskimeyeceğine göre, acaba kıyamete kadar '' Ekser İslam aç mı kalacak. Ehli İslam zenginleşmeyecek mi hiç? 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Kıtlık ve bolluk sürekli devam etmez bir münavebe şeklinde cereyan eder. Bu sebeple İslam dünyası sürekli aç kalacak demek yanlış olur. İnşallah daha güçlü daha müferreh günleri de görecek. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...