"Her bir cihazı bir âlemden haber veriyorlar." cümlesine örnek verebilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın bedeni bu maddî âlemin bir özeti ve küçük bir modeli olduğu gibi, onun ruhu da gaybi âlemlerinin küçük bir modelidir. Bütün varlık âleminde azametli ve şaşaalı olarak tecelli eden isimler insanda da daha okunaklı olarak tecelli etmiştir.

Otuz Üçüncü Söz’ün İnsan Penceresinde, “Nasıl esmâda bir ism-i azam var, o esmânın nukuşunda dahi bir nakş-ı azam var ki o da insandır” buyrulur. Yâni, ism-i azam bütün isimleri ihtiva ettiği gibi, nakş-ı azam olan insan da bütün varlık âleminde tecelli eden isimlerin tamamına mazhardır.

Meyve en son yaratıldığı için ağacın tamamından süzülüyor. İnsan da bütün âlemlerden süzülmüş en mükemmel meyve. Onun için bütün âlemlerdeki esmâ tecellileri insanda da görülüyor.

Ve onun hizmetine verilen bütün mahlûkat da ona göre yaratılmışlar. Çiçeğin rengi de, arının balı da, atın gücü ve sürati de hep onun istifade edebileceği şekilde yaratılmış, tanzim edilmiş ve donatılmışlar.

İnsan gözü sayesinde şehadet âlemini seyredip, Basir ismine hem ayna hem de müdrik oluyor.Ruh ile âlem-i ervahı hissediyor. Hayal kuvvesi ile âlem-i misali idrak ediyor. Akıl ile âlem-i manayı tefekkür ediyor.

Bizim mahiyetini bilmediğimiz daha birçok hissiyat ve duygu manevî âlemlerle irtibat içindedir ve o âlemlerden haber veriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...