"İhâtalı bir kanun-u mübareze ile melekler şeytanlarla ve hayırlar şerlerle, tâ kalbin etrafındaki ilham, vesvese ile mücadele ederken, birden meleklere imanın bir meyvesi tecellî…" Bu mevzunun meleklere imanla bağlantısı ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kainat çok büyük ve geniş bir mekan, zahiren ya da gaflet nazarı ile bakıldığında ise, hâli ve boş görünüyor.

İnsanlık, trilyonlarca galaksiler içinde toz zerresi hükmünde olan küçücük bir kürenin içinde, yalnız ve garip bir durumda iken, meleklere iman esası geliyor ve insanın aleminde bütün kainatı şenlendiriyor. Her tarafta mübarek ve vazifeli meleklerin olduğuna iman ediyor. Yani insan kainatta yalnız ve garip değil, melekler ile iç içe yaşamaktadır.

Küfür ve gaflet nazarı ile bakıldığında kainat büyük, geniş, boş ve anlamsız bir mekan olarak görülüyor. Ama iman nazarı ile bakıldığında kainat bir memleket Allah’ın uluhiyet ve rububiyet saltanatı bu memlekette haşmetle tezahür edip kainatın her tarafını sayısız mübarek ve nurani kulları (melekler) ile donatmıştır. Bu melekler sürekli Allah’ın uluhiyet ve rububiyetini takdis ve tekbir ve tahmid ediyorlar.

İman nuru kainatı ışıklandırırken, küfrün zemheri karanlığı kainatı karartıyor. Meleklere iman esası da bu ışıklandırmanın altı parçasından birisi oluyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...