İhlas Risalesi'nde geçen; "... tarik-i hakta gidenlere refakatle iftihar etmek; ve arkalarından gitmek, imamlık şerefini onlara bırakmak" ifadesinden ne anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her hizmetin bir sürükleyicisi ve ana dinamiği vardır. Bunun ille de şeyh, sultan, tiran şeklinde olması gerekmiyor. Yani ortada bir hizmet varsa, o hizmeti tedbir edip istihdam edecek karizmatik bir ağabey ya da tecrübeli bir kardeşe ihtiyaç vardır. Bu kainatın değişmez bir kanunudur.

Lakin nefis bu fıtri ahvali ve realiteyi bir makam ya da elde edilmesi gereken bir maddi nimet telakki ettiği için, ona elini uzatıyor. Her nefis aynı tavrı sergileyince, bir takım rekabet ve enaniyetler ortaya çıkıyor. Bu rekabet ve enaniyet de o hizmet etrafında halkalanan cemaat arasında bir ihtilafa ve nizaa sebebiyet veriyor.

Bu niza ve ihtilafa fırsat vermemek için, her bir Nur talebesi ihlas ve samimiyet ile kardeşinin lehinde feragatte bulunması iktiza ediyor. Kendisi layık ve ehil olduğu halde, makam ve şeref telakki edilen o karizmatik ve dinamik vazifeyi, başka ehil olan kardeşine bırakmalıdır. Bu tarz düşünce ve hareket cemaat arasında hakim olursa, cemaatin hem insicam ve ahengi, hem de Allah katındaki kutsiyeti temin edilmiş olur. Yoksa herkes nefis ve hevasına göre hareket ederse, cemaat ruhu gider, yerine ihtilaf ateşinin kaynadığı bir parti görünümü gelir. Bu da iman hareketine ciddi darbe vurmak demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

hudayfe
Kişinin kendi meşrebi içerisinde şahsi olarak geri çekilmesi, tabiiyeti tercihi anlaşılıyor fakat farklı meşrepler arasında tabiiyet-metbuiyet noktasındaki tutumumuz nasıl olmalıdır?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Müslümanlar büyük bir cemaattir zaten aynı ahval diğer meşrepteki kardeşlerimiz içinde geçerlidir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...