Block title
Block content

İnsan eşine karşı nasıl bir aşk, nasıl bir sevgi beslemeli? Ya da eşine beslediği aşk mecazi aşk mı?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mecazi aşk sahibi, iradesi ile, yüzü Hakk'a ve hakiki aşka dönüştürülebilir. Ama şehvani sevmek ise ancak matlubunu elde edince harareti söner.

Burada, iradenin yapacağı tek bir şey vardır. O da şehvani sevmesini haramda değil de, helalde gidermesidir. Şehvani sevmekten kasıt, insanın karşı cinse olan fıtri ihtiyacı ve şehvetidir. Yani cinsi latife olan fıtri meylidir. Tıpkı yemek ve suya olan meylimiz gibi. Bunların aşkı değil, helal ve haramı olur.

Bir elma ve bir cinsi latif düşünelim. Bunlara iki türlü sevgi olabilir. Biri mecazi sevgi, yani irade ile, yüzü hakikiye çevrilebilen sevgidir. Diğeri ise şehvani sevgidir. Bunun çevrilecek yüzü ve yanı yoktur. Ancak ihtiyaç giderilirse sükun bulur. Elmayı yemedikçe, cinsi latife nikah yapmadıkça sükun bulamaz. Ama bu sevgiyi haram ve helal yollarla gidermekte iradenin rolü vardır ve mesuldür.

Allah, mecazi sevmenin hesabını sorar. Zira sen ayine-i Samed olan kalbini fena ve fani mahbuplara açtın ve kirlettin.  Ama şehvani sevmenin ve bunu helal yoldan gidermenin  hesabını sormaz. Şayet şehvani sevgi, mecazi sevgi sınıfından olsa idi, peygamberler, ne yemek yer, ne de evlenebilirlerdi. Zira onların kalbine Allah aşkından başka bir aşk yerleşemez. Öyle ise, şehvani sevgi, mecazi aşk sınıfına girmez.

Peygamberimiz (asm)'in şu hadisi buna işaret eder:

 "Sizin dünyanızdan bana üç şey sevdirildi, biri güzel koku, biri kadın, biri de namazdır."(1)

Bunların hepsinde şehvani sevmek manası vardır. Buradan, namazın kudsi manasından başka, şehvani bir yönü de var olduğunu anlıyoruz.

(1) bk. Nesâî, İşretu'n-Nisâ 1, (7, 61).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Üçüncü Mevkıf | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 7765 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

adriatik

Hocam Kusura bakmayın ama anlamadım. Eşler arasında mutlaka bir bir sevgi aşk olmalı siz olaya sadece cismani bakmışsınız yada beni öyle anlamışsınız. Ben birde şöyle sorayım soruyu 1-Mecazi aşk nedir? 2- Allah bizden eşimizi nasıl sevmemizi istiyor? Allah bizden Eşimize karşı nasıl bir aşk beslemeliyizi istiyor? 3- Efendimiz (sav) eşlerine(hz. Hatice, Hz. Aişe) aşık olmuş mu yada onlara karşı nasıl bir sevgi beslemiş. Bu konularda müslüman bir insanın tavrı nasıl olmalı. İlgilendiğiniz için çok teşekkürler Allah Razi Olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Otuz İkinci Söz'de geçen aşağıdaki cümleler sorunuza bir cevap teştkil eder kanaaatindeyiz.  Aslında bu cümlenin içinde geçtiği soruyu ve cevabın tümünü okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü soruda sadece eş değil, her türlü sevgi adına bir soru sorulmuş. Bütün bu sevgileri nasıl Allah adına yapabiliriz, deniyor. Nasıl mecazi olmaktan çıkarıp hakiki sevgi haline getirebiliriz denmektedir.

"Hem refika-i hayatını, rahmet-i İlâhiyenin mûnis, lâtif bir hediyesi olduğu cihetiyle sev ve muhabbet et.  Fakat çabuk bozulan hüsn-ü suretine muhabbetini bağlama. Belki kadının en cazibedar, en tatlı güzelliği, kadınlığa mahsus bir letâfet ve nezaket içindeki hüsn-ü sîretidir. Ve en kıymettar ve en şirin cemâli ise, ulvî, ciddî, samimî, nuranî şefkatidir. Şu cemâl-i şefkat ve hüsn-ü sîret, âhir hayata kadar devam eder, ziyadeleşir. Ve o zaife, lâtife mahlûkun hukuk-u hürmeti o muhabbetle muhafaza edilir. Yoksa, hüsn-ü suretin zevâliyle, en muhtaç olduğu bir zamanda biçare hakkını kaybeder."

"Refika-i hayatına muhabbetin, madem hüsn-ü sîret ve maden-i şefkat ve hediye-i rahmet olduğuna bina edilmiş. O refikaya samimî muhabbet ve merhamet edersen, o da sana ciddî hürmet ve muhabbet eder. İkiniz ihtiyar oldukça o hal ziyadeleşir, mes’udâne hayatını geçirirsin. Yoksa, hüsn-ü surete muhabbet nefsânî olsa, o muhabbet çabuk bozulur, hüsn-ü muaşereti de bozar."(1)
(1) bk. Sözler, Otuz İkinci Söz Üçüncü Mevkıf.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
k.toprak

Burda Editör ağabeylerin yeterli cevap verdiklerini düşünüyorum mecazi aşka şu yöndende bakmak istiyorum asrımızda nefis yönünden toplum olarak buhran geçiriyoruz birde tv medya organlarının gerek dizi gerek sosyal programlarıyla en küçük çocuklara bile karşı cinse aşık olmayı özendirmesi birde internet denen uzakları yakın eden gerektiğinde faydalı olan fakat yuvalar yıkan zihinler bozan aletin evlere girmesi vahim sonuçlar doğurmakta burda evlilik öncesi ilişkinin arkadaşlığın mecazi aşk sınıfına girdiğini eklemekte fayda var niyetin nekadarda evlenmek olsa dini nikah olmadığı için birde İslamın izin vermediği konuşmalar ve yakınlaşmalar oluyorsa kimse bu helal sevgidir diye kendini kandırmasın butürm duygusal tavırların Risalelerdede tabiri yapıldığı gibi tokatları esef olacaktır. oldu hata yapıldı karşı cinse karşı aşık oldunuz ordada dikkatli olunuz diyor. inşallah kırıcı olmamışımdır bu konuda düşüncemi beyan etmek istedim

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
adriatik
Sayın Hocam bu sefer aydınlatıcı oldu Allah Razı olsun. Üsatadımız bir tane kelimenin tam manasıyla BEDİÜZZMAN.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
kozanli42
"Buradan, namazın kudsi manasından başka, şehvani bir yönü de var olduğunu anlıyoruz" cümlesini biraz açabilir misiniz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Namazın şehvani yönünü dünyevi güzellikleri ve hikmetleri şeklinde anlayabiliriz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...