"... İşte bu hal, hilkat-i eşyada Saniin külfeti olmadığına ve her şeyin vücuda gelmesi ancak ‘Kün’ emriyle olduğuna bahir bir burhandır." Anlatılanların "OL" emriyle ilgisini anlıyamadım; izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Uzun zaman, büyük gayret ve yüksek masraflarla yapılan eserlerin elbette ki faydası çok ve kazancı da bol olur. Az zaman, az gayret ve az masrafla yapılan işlerin de fayda ve geliri, genel olarak az olur.

Uzun zaman, büyük gayret ve yüksek masraflarla ancak yapılabilecek eserler; her tarafta, her zaman yapılıyor ve bir kazaç da beklenmiyorsa... Diğer taraftan, az zaman, az gayret ve az masrafla yapılan eserlerden de büyük kazançlar elde ediliyorsa, bu tablodan şu neticeye varılır; bu eserleri yapan usta için büyük küçük, az çok, uzun zaman, kısa zaman gibi kavramlar söz konusu değildir. Bir gece kondu ile bir sarayı yapmak onun için aynıdır.

Aynen öyle de sinek, örümcek, pire gibi hayvanlar daha sanatlı ve külfetli oldukları halde ve diğer hayvanlar kadar da faydaları olmadıkları halde sayısız denecek kadar yaratılması gösteriyor ki; Allah'ın yanında en büyük ile en küçüğü yaratmak aynıdır. O'nun kuvvet ve kudreti namütenahidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...