"Maahaza, zahirden hakikate geçen ervah-ı neyyire ashabı ve kulûb-u münevvere aktabı ve ukul-ü nuraniye erbabı ve kurb-u huzur-u İlâhîde dahil olanlar, o Zât-ı Zülcelâlin, mutîler için bir dâr-ı mükâfat ve âsiler için bir dâr-ı mücâzat..." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Maahâzâ, zahirden hakikata geçen ervah-ı neyyire ashabı ve kulûb-ü münevvere aktabı ve ukûl-ü nuraniye erbabı ve kurb-u huzur-u İlahîde dâhil olanlar, o Zât-ı Zülcelal'in mutîler için bir dâr-ı mükâfat ve âsiler için bir dâr-ı mücazat ihzar ettiğini ve pek metin vaadler ile şedid tehdidleri olduğunu kat'î ihbar ediyorlar."(1)

Milyonlarca gönül ve kalp gözü açılmış salih ve hayırlı insanlar, ahirette itaat edenlere mükafat isyan edenlere ceza verileceğini, yani cennet ve cehennemin varlığını gönül ve kalp gözleri ile görüp insanlara bildirmişler.

İnsanlığın en iyi en dürüst ve en ahlaklı insanları olan bu mübarek insanların, bu haber vermelerinden şüphe etmek, bildirimlerine şek ile yaklaşmak akıl karı olmasa gerek. Hayatında küçücük bir yalana bile tenezzül etmeyen bu salih insanların, en büyük bir meselede -haşa- en büyük bir yalanı utanmadan sıkılmadan rahatlıkla söylemeleri pek mümkün değildir.

Onlar cennet ve cehennemi gönül gözleri ile görmüşler ve gördüklerini de kesin bir dil ile haber veriyorlar. Böyle ittifaklı ve icmalı bir habere şüphe ile yaklaşmak, ancak kalp bozukluğu ile izah edilebilir.

(1) bk. Mesnevi-i Nuriye, Lasiyyemalar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

mehmed saidoğlu

Allah razı olsun... 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...