"Mahluk" kavramını geniş olarak izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Mahluk" kelime ve terim olarak yaratılmış, yoktan var edilmiş olan eşya demektir. Eşya burada yaratılmış olan bütün varlıkların genel ve ortak bir ismidir. Yani Allah’ın Zat-ı Akdes’i, sıfatları ve isimleri dışında her şey istisnasız mahluk ve yaratılmıştır.

Eşyanın kendi içinde türlere ve sınıflara ayrılması, kiminin daha latif ve soyut kiminin daha kesif ve somut olması bu kaide ve esası bozmaz. Yani meleklerin, kanunların, ruhların daha mükemmel daha latif daha soyut olmaları onları mahluk kavramının dışına çıkarmaz.

Aynadaki yansıma, düşüncedeki hayal, akıldaki fikir, kalpteki sevgi, vicdandaki hissiyat, dağdaki taş, nehirdeki su, ağaçtaki meyve, hepsi mahluk sınıfındandır ve hepsinin Halıkı Allah Teala'dır.

Bir şeyin mahluk olmasının ölçüsü ağırlık, hacim, boy ve en değildir. Ağırlığı, hacmi, boy ve eni olmayan şeyler de mahlukturlar. Mesela ruh ve sevgi maddi değildirler, yani belli bir hacimleri ve boyutları yokturlar, ama onlar da eşya kavramının içinde oldukları için mahlukturlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Allah razı olsun.çok güzel izah olmuş.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...