"Melekler şeytanlarla ve hayırlar şerlerle, tâ kalbin etrafındaki ilham, vesvese ile mücadele ederken,.." Bu mevzunun meleklere imanla alâkası ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kâinat harika eserlerle dolu uçsuz bucaksız bir saray, muhteşem bir mekândır. Zahiren ya da gaflet nazarı ile bakıldığında ise, hâli ve boş görünüyor.

İnsanlık, trilyonlarca galaksiler içinde toz zerresi hükmünde olan küçücük bir kürenin içinde, yalnız ve garip bir durumda iken, meleklere iman esası geliyor ve insanın âleminde bütün kâinatı şenlendiriyor. Her tarafta mübarek ve vazifeli meleklerin olduğuna iman ediyor. Yani insan kâinatta yalnız ve garip değil, melekler ile iç içe yaşamaktadır.

Küfür ve gaflet nazarı ile bakıldığında kâinat büyük, geniş, boş ve mânasız bir mekân olarak görülüyor. Ama iman nazarı ile bakıldığında Allah’ın ulûhiyet ve rububiyet saltanatını ilan eden, her tarafı sayısız meleklerle donatılmış haşmetli bir memlekettir. Melekler sürekli olarak Allah’ın ulûhiyet ve rububiyetini takdis ve tekbir ve tahmid ediyorlar.

İman nuru kâinatı ışıklandırırken, küfrün karanlığı kâinatı karartıyor. Meleklere iman esası da bu ışıklandırmanın altı parçasından birisi oluyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...