"Neden dolayı velâyet-i Ahmediye (a.s.m.), Mirac gibi uzun bir seyahatin neticesinden sonra, her velînin kendi kalbinde muvaffak olduğu münâcâta muvaffak oluyor?" Bu sualde ne demek isteniyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

" Cenâb-ı Hak اَقْرَبُ اِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ dir, herşeye herşeyden daha yakındır. Cisimden, mekândan münezzehtir. Her velî, kalbi içinde Onunla görüşebilir. Neden dolayı velâyet-i Ahmediye (a.s.m.), Miraç gibi uzun bir seyahatin neticesinden sonra, her velînin kendi kalbinde muvaffak olduğu münâcâta muvaffak oluyor?"(1)

"Allah, zaten bize şah damarımızdan daha yakın ve isim ve sıfatları ile kalbimizin içinde olmasına rağmen, Peygamber Efendimiz (asm) neden mi'raç gibi uzun ve geniş bir seyahatten sonra huzuruna çıkıp onun ile konuşmuş. Ya da velilerin kalp ile yakaladığı dua neticesini neden Peygamber Efendimiz (asm) onca yolculuktan sonra yakalıyor." diyerek, mi'racın lüzum ve gerekliliği sorgulanıyor.

Mesela, "Başbakan ile evdeki telefon vasıtası ile zahmetsiz görüşmek mümkün iken, kalkıp ta Ankara’ya giderek onu makamında ziyaret etmenin ne manası var?" diye bir sual serdediliyor ve Üstad Hazretleri de bu iki tarz konuşmanın farklılığını ve sırr-ı lüzumunu izah ediyor.

(1) bk. Sözler, Otuz Birinci Söz, Birinci Esas.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...