Neden herkes Risaleleri yazmıyor, Hz. Ali'ye kardeş olmuyor; bunlar sadece mizaç farkı mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her zamanın bir hükmü vardır. Bazen zaman ve şartlar bazı şeyleri çok önemli ve gerekli hâle getirirken, bazen de sıradan ve basit bir şey haline getirir. Üstad'ın döneminde yazı ile Risale-i Nurları çoğaltmak ölüm kalım meselesi idi. Zira o dönemde matbaa ve bilgisayar gibi araçlar olmadığı için, tek çoğaltma yolu el ile yazmak idi. Şimdi şartlar çok değişti matbaa var, bilgisayar var, artık Risale-i Nurları yazmak ve çoğaltmak çok rahat bir şekilde yapılabiliyor. Bu yüzden bu yazma işini abartıp meslek haline getirip başka iş güç yok gibi, sadece bu mesele üstünde fırtına kopartmak fanatiklikten başka bir şey değildir.

Şimdi şartlar ve zaman okumayı, yaşamayı ve anlatmayı gerekli hale getirmiştir. Biz bunları bırakıp yazmak üstünde zaman kaybedersek ya da yazma üstünde kavga çıkaracak olursak, o zaman asıl vazife olan iman ve Kur’an hizmeti zarar görür, zaman ve gayret israfı yaşanır. Şahıslar evinde yazısını inkişaf ettirmek için yazabilirler ve bundan da elbette sevap kazanırlar; ama işi abartıp "tek mesele yazmaktır" haline dönüştürmek ve üzerinde gereksiz bir niza çıkarmak; Nur talebelerine yakışmaz.

Risale-i Nurları okuyan, yaşayan ve bir başkasına anlatan da Hz. Ali Efendimize (ra) talebe ve kardeş olur, bunu sadece yazmaya münhasır kılmak taassuptan başka bir şey değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Firaki

Üstadın sırrına vâkıftı Yine Tahiri Ağabey bir gün şöyle demişti: Biz Üstadın yanında yatsıdan sonra diğer kardeşlerle birlikte ya bir defa ya iki defa kalmışızdır, o kadar... Ama Zübeyir, yatsıdan sonra devamlı yanındaydı. Onun sırrına o vâkıftı. Onun için bize sormayın, ona sorun...Zübeyir Ağabeyin dayanak noktası, Üstad ve Risale-i Nur&du. Lâhikaları okuduğumda şöyle bir soru sormuştum: Nur talebelerinin ortak özelliği, okumak ve neşir midir?Şu cevabı vermişti: Evet kardeşim, okumak ve neşirdir. Fakat tab başka, ne­şir başkadır. Neşir yaymaktır, tab ise basılıp çoğaltılması­dır. Bunun üzerine bende şu mana uyanmıştı: Bir Nur talebesi Risale-i Nuru okuyor, ama intişarına çalışmıyor veya intişarına çalışıyor, ama okumuyor. Her iki­si de olmaz. Hem okuyacak, hem intişarı için gayret edecek. Dershane açacak, dersler yapacak, gençlerin gelmesini sağlayacak. Maddî manevî destekte bulunacak. Hepsi bunun içine giriyor. Böylece herkes hubb-u riyaseti terk eder, şahs-ı manevî hesabına çalışır, ondan hisseder olur. Yine bir gün şöyle demişti: Risale-i Nurun tab ve basım safhaları vardır. Evvelâ hatt-ı Kuranla, elle yazılarak çoğaltıldı. Daha sonra, hatt-ı Kuranla yazılanlar, teksirle çoğaltılmaya başlandı. Ondan son­ra yeni yazı daktilo makinesiyle yazılmaya başlandı. Da­ha sonra daktilo makinesiyle yazılanlar, teksir edilmeye başlandı. Ondan sonra matbaada dizgi yoluyla basıldı.Şimdi çok daha ileri teknolojiyle ofset baskıyla tab hizmeti devam ediyor. zubeyirgunduzalp.com

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hüdabin
Sayın;Tullab-i nur kardeşim; O zaman da yazmak demek imana ve kur an a hizmet demekti,yani risaleler yazmakla ve neşretmekle insanlara ulaşırdı. düşünün üstadın yazması yok denecek kadar zayıf böyle iken bu hakikatler kalbe hutur ediyor hemen o an yazılması lazım ve aynı zamanda çoğalması ve insanlara da ulaşması lazım hizmet ve fedakarlık bu şekilde zuhur ediyordu.şimdi ise hizmet tesanudu muhafaza ile olur.yaşamak ile olur,okumak anlamak yaşamak ve muhtaç olanlara anlatmak,dersaneler açmak,kitapları ihtiyaç sahiplerine duyurmak ve ulaştırmak yani zamanın şartlarına göre hizmet şekillenir.fakat editörün dediği gibi eski hurufla kendi hususi meşgul olmak ve kur an hattını muhafaza etmek de var tabi.maksat hizmet makamında ihlaslı bir şekilde kalmak.ama ben yinede üstüne basa basa söylüyorum bu zamanda en büyük hizmet;Üstad ın dediği gibi tesanüdümüzü muhafaza ile olur.yoksa o yazıyor bu okuyor öbürü niye izah ediyor gibi kardeşler mabeynindeki tesanüdü ve uhuvveti zedelemek gereksiz faydasız ve zararlıdır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
MUHAMMED BERHAK
konuşmayın lan.bişey bildiğiniz yok
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ramazan said yakın

bugün ki yazıyla alakalı yorumumun yayımlanmasını istiyorum 'Şimdi şartlar çok değişti matbaa var, bilgisayar var, artık Risale-i Nurları yazmak ve çoğaltmak çok rahat bir şekilde yapılabiliyor. Bu yüzden bu yazma işini abartıp meslek haline getirip başka iş güç yok gibi, sadece bu mesele üstünde fırtına kopartmak fanatiklikten başka bir şey değildir' gibi sözler sadece fikirdir. delili yoktur. kaldı ki yazılan yazılar hiç bir zaman çoğaltmak için değil Allah rızası içindir. üstadımız en sıkıntılı anlarda islam harflerini muhafaza etmek için mücadele ediyor şimdi mi şu rahat ortamda bu harfleri terk edeceğiz herhalde yazıcılar deyince aklınıza yazı yazmaktan başka bir şey gelmiyor güya işi gücü bırakıp sürekli yazıyoruz kısaca biz yazıyoruz zarar etmiyoruz siz yazmıyorsunuz kar mı ediyorsunuz

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...