"Şimdiki muhakkikler o daire içinde yaşamaktadırlar." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Yeni Dünya’nın en meşhur feylesofu olan Carlyle Almanya’nın meşhur bir hakîminden ve rical-i siyasiyesinden naklen diyor ki:"

“O tetkikatından sonra kendi kendine sual ederek demiş: 'İslâmiyet böyle olursa acaba medeniyet-i hazıra hakaik-i İslâmiyetin dairesinde yaşayabilir mi?' Kendisi kendine 'Evet!' ile cevap veriyor. Şimdiki muhakkikler o daire içinde yaşamaktadırlar."

"Evvelki feylesof dahi diyor ki: Hakaik-i İslâmiyet çıktıkları zaman, âteş-i cevval gibi hatabın parçalarına benzeyen sair efkâr ve edyanı bel’ etti. Hem de hakkı vardır."(1)

Meşhur İskoç felsefeci ve düşünür Carlyle Almanya’nın meşhur bir hakîminden ve siyasetçisinden naklen; "İnsanlığın şu an ulaşmış olduğu medeniyet anlayışına ve seviyesine İslam dini tam manası ile cevap verip yeterli gelebilir mi?" sorusunu kendi kendine soruyor, iyice tetkik edip düşündükten sonra "Evet, verebilir." diyor.

Hatta daha da ileri giderek "halihazırdaki bilim insanları ve aydınlar, ister düşünce yapısı açısından ister insani ve ahlaki açıdan İslam dairesindedir denilebilir" diyor. Mesela, insan haklarını, hukukun üstünlüğü ilkesini canı pahasına savunan bir aydın, bu açıdan İslam dairesinde yaşamış sayılabilir...

(1) bk. Muhakemat, Üçüncü Makale (Unsuru'l-Akide), İkinci Maksat.

İlgili ders videosu için tıklayınız:
- Prof. Dr. Şadi Eren, Muhakemat Dersleri (50. Bölüm).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...