"Sultan-ı Ezelîye iman ile intisap eden ve amel-i salih ile itaat eden bir insan, şu misafirhane-i dünya menzillerinden ve âlem-i berzah ve âlem-i mahşer dairelerinden ve hakeza kabirden sonraki bütün âlemlerin..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sultan-ı Ezelîye iman ile intisap eden ve amel-i salih ile itaat eden bir insan, şu misafirhane-i dünya menzillerinden ve âlem-i berzah ve âlem-i mahşer dairelerinden ve hakeza kabirden sonraki bütün âlemlerin geniş hudutlarından berk ve burak süratinde geçer, ta saadet-i ebediyeyi bulur." (Sözler, Otuz İkinci Söz, Üçüncü Mevkıf.)

Allah’a iman ile bağlanan ve onun emri dairesinde hareket eden bir insan; çok zorlu, tehlikeli, meşakkatli olan ebedî hayat yolculuğunun her safhasında rahat eder ve huzur içinde olur.

Allah’a iman etmeyerek onun emri dairesinde hareket etmeyen bir insan ise; o çok zorlu, tehlikeli, meşakkatli yolculuğun her safhasında daima azap çeker ve perişan olur.

Dünyada karşımıza çıkan görünür ve görünmez her türlü sıkıntıdan, kabir ve berzah dediğimiz o çetin menzillerden, mahşerde herkesi kendi derdine düşürten o dehşetli sıkıntılardan, sıratta meşakkatli yolculuktan kurtulup sonsuz saadet ve huzuru kazanmanın tek yolu, Allah’a iman etmek ve salih amellerle imanına kuvvet vermektir. Bu uzun, zorlu, meşakkatli ve dehşetli hayat yolculuğunu berk ve burak süratinde geçmek, ancak iman ve salih amellerle mümkündür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...