"Sultan-ı Ezelîye iman ile intisap eden ve amel-i salih ile itaat eden bir insan, şu misafirhane-i dünya menzillerinden ve âlem-i berzah ve âlem-i mahşer dairelerinden ve hâkezâ kabirden sonraki bütün âlemlerin..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sultan-ı Ezelîye iman ile intisap eden ve amel-i salih ile itaat eden bir insan, şu misafirhane-i dünya menzillerinden ve âlem-i berzah ve âlem-i mahşer dairelerinden ve hâkezâ kabirden sonraki bütün âlemlerin geniş hudutlarından berk ve burâk sür’atinde geçer, tâ saadet-i ebediyeyi bulur."(1)

Allah’a iman ile bağlanan ve Onun emri dairesinde hareket eden bir insan zorlu, tehlikeli, meşakkatli ve ebedi hayat yolculuğunun her aşamasında rahat eder ve huzur içinde olur.

Allah’a iman etmeyerek Onun emri dairesinde hareket etmeyen bir insan ise zorlu, tehlikeli, meşakkatli ve ebedi hayat yolculuğunun her aşamasında daima azap çeker daima perişan olur.

Dünyada karşımıza çıkan görünür ve görünmez her türlü sıkıntıdan, kabir ve berzah dediğimiz o gurbetli aşamalardan, mahşerde herkesi kendi derdine düşürten sıkıntılardan, sıratta meşakkatli yolculuktan kurtulup sonsuz saadet ve huzuru kazanmanın tek yolu, Allah’a iman etmek ve Onu salih amellerle razı etmektir. Bu uzun, zorlu, meşakkatli ve dehşetli hayat yolculuğunu berk ve burak süratinde geçmek, ancak iman ve ibadetle mümkündür.

(1) bk. Sözler, Otuz İkinci Söz, Üçüncü Mevkıf.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...