Block title
Block content

Yedinci Söz'de, “Evet insan aldanır, ben de öyle bir dessasa aldandım.” diyor. Burada geçen dessas kimdir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu tip sorulara verilecek cevaplar tahminden öteye geçmez. Üstad'ın kendisinin açıklamadığı bir şeyi bizim bilmemiz zaten mümkün değildir.

Bu noktada Üstad'ın mecazi nefs-i emmareyle ilgili değerlendirmeleri okunursa, Üstad'ın dessasının da "mecazî nefs-i emare" cinsinden olabileceğini söyleyebiliriz.

Büyük zatlar, manevî terakkilerinin her basamağını çıktıklarında, bir alttaki makamlarını noksan bulur ve bir önceki hallerinden istiğfar ederler. Onların bu istiğfarları, bizim işlediğimiz bir günaha istiğfar etmemiz gibi değildir.

Mesela, kalbi tamamen rızaya yönelmiş bir zat için, cennet istemek bir noksanlıktır.

Üstad'ın şefkat tokatlarında verdiği mesaja göre, iman hizmetinde fütura düşüp kendi manevi terakkisi için çalışmak bir noksanlıktır. Bu hal günah yahut haram olmayıp mubah bir arzudur, fakat iman hizmetinden mahrumiyetin büyük zararı düşünülürse, bunu da şeytanın bir desisesi gibi değerlendirmek gerekir.

Ayrıca Üstat, muhataplarına ders vereceği zaman çoğu kez kendi nefsini nazara verir. Bu, çok tesirli bir tebliğ metodudur. Burada da aynı metot uygulanmıştır.

Bizim için önemli olan, Üstad'ın sözünü ettiği dessasın kim olduğu değil, kendi dessaslarımızın neler olduğu ve bunlara karşı daima uyanık bulunmamızdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Yedinci Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 10869 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

kalem88
üstadın dessası değil kendi dessasımıza karşı uyanık olmalıyız çok güzel demişsiniz...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
zeynelabidinerol
Yeterli bir cevap değil. Sinnen cismen rütbeten bir zat Fevzi Çakmak oluyor da bunun cevabı neden bir kişi olmasın?İllaki olaylara harukulade yaklaşmak zorunda değiliz
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Üstad Hazretlerinin izhar etmeyip müphem bıraktığı bir konu hakkında bizim izhar ve ilan edici bir tavır almamız hem mümkün değil hem de uygun düşmez. Çünkü bu konu hakkında elimizde bir bilgi ve vesika bulunmuyor. Şayet siz bir bilgi ve vesikaya ulaşırsanız bizde burada yayınlarız.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...