Ehl-i kanaat olanın aşağıdaki iskemleye oturmak istemesi maddi-manevi himmetin ve hedeflerin yüksek tutulmasıyla ters düşmüyor mu? Bir mümin maddi-manevi olarak kendine yüksek ideal ve hedefler belirlememeli mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kanaat, sebeplere değil neticeye olur. İnsanın, kendisine verilmiş olan maddi ve manevi cihazlarını ve kabiliyetlerini inkişaf ettirmek noktasından çalışıp çabalaması, ya da istekli olması kanaatsizlik değildir.

Ama Allah, sen çalışıp çabaladıktan sonra, hikmeti gereği sana o istediğin ve çabaladığın şeyi vermemesi halinde, tam teslimiyet ile kanaat etmek gerekir. Şayet, benim hakkımdı neden vermedi diye sızlanırsan, işte bu, kanaatsizlik olur.

Bir hak dava etmek ve o, sanki onun hakkıymış gibi şikayet tarzında itiraz etmek ve Allah’ın verdiğini beğenmemek gibi haller, kanaatsizliğin alametidir.

Sebeplere uymak ve yapmak, çok çalışmak ve çabalamak hırs değildir. Ama buna rağmen, verilen neticeye de tam teslim olmak ise kanaatin ve himmetin alametidir.

Kanaat ile himmet, bir birinin zıttı ve rakibi olmayıp, aynı kapıya varan iki mananın temsicileridirler. Kanaat ve himmetin zıttı ve rakibi, hırs ve tembelliktir.

Hırs, kainatta kurulmuş tertip ve sebepler zincirine uymadan, doğrudan neticeye ulaşmak arzusudur. Bir ekmeğin vücut bulması, ancak tarla, harman, değirmen, fırın gibi merhalelerden geçmekle olur. Bunlardan birinin atlanması neticeye varmaya engeldir. Ondan sonra da neden Allah bana vermedi diye şikayet edilmez. İşte hırsın hakikati budur.

Kanaat sahibi ise, bu tertip ve sebeplere tam uyar ve neticeyi de Allah’tan bekler, sonuca da tam teslim olur. Ve rıza ile karşılar...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ahyed1

cevabınız için teşekkür ederim. ancak bir mesele kaldı. daha önce belkı net ifade edemedim, tekrar edeyım: Öğrencilik ve başarı konusunda kimseyi önümde görmek istemeyişim, kıskanmam, rahatsız olmam, hep en iyi kalmak isteyişim, haksız övünmelere tahammul edemeyişim kalbimin bozukluğundan mı? ihlasa ters mi? nedir?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

İki şekilde bakılır: Birincisi ve zararsız olanı şudur; arkadaşlarım başarılı oluyorlarlsa, nedeb ben başarılı olamıyorum, benim de gayret etmem lazımdır. Hem öyle bir gayret edecem ki, hepsini geçeceğim.

İincisi ve zararlı olanı ise şudur: Arkadaşlarım neden başarılı oluyorlar? Keşke onlar da başarısız olsalar; onların başarısı beni rahatsız ediyor.

Eğer ikincisi ile mübtela isek; ciddi bir istiğfar lazımdır. Düzelmek adına da gayret etmek gerekir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...