Gayet büyük terazi misali ile, adem ve vücudun kudret ile olan ilişkisi hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Üçüncü temsil: Muvazene sırrıdır: Çok büyük ve hassas bir tartı düşünelim. İki kafesi var bu kefeler dağı da tartar küçük bir atom zerreciğini de tartar bir mahiyettedir. Önce terazinin iki kefesine aynı ağırlıkta iki dağı koysak ikisi eşit olduktan sonra küçük bir dokunmakla dağın biri göğe diğeri zemine iner. Sonra o çok hassas kefelere atom zerrelerini koysak terazi yine dengede olur ve dağa sarf ettiğimiz aynı küçük dokunuşu bu kez de atomlara yapsak aynı dağdaki gibi biri göğe diğeri zemine iner. Denge ve terazi sırrı ile aynı dokunuşla dağ ile atom eşitlendi dağa daha fazla güç kullanmaya ihtiyaç yok, her ikisi de müsavi ve eşittir."(1)

Aynen bu misaldeki gibi, bütün mahlukat ve mevcudat; büyük küçük, ağır hafif fark etmeden mümkinat terazisindedir yani; var olmak terazinin bir kefesi, yoklukta kalmak terazinin diğer kefesidir, kudret ise; bu dengeyi bozan bir dokunuş hükmündedir.

Mesela; bir dağ, var olma ve yok olma noktasında eşittir, bir dokunuşla varlık sahasına çıkar. Bir atom zerreciği de, aynı dağ gibi, varlık ve yokluk dengesinde bir dokunuşla varlık kazanır, ikisi de eşittir kudret nazarında, ikisi de bir dokunmak ile var olur. Dağ için biraz fazla dokunmak manası yoktur.

Varlık ile yokluk kudrete nispetle aynı mesafededir.

(1) bk. Sözler, Yirmi Dokuzuncu Söz, İkinci Maksat.

Konuyla alakalı kısım için tıklayınız:

Sözler, Onuncu Söz Mukaddime

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...