Neden peygamberlerin bile bir ism-i azamı varken, Hz. Ali Efendimizin altı ism-i azamı var?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İsmi azam, Allah’ın isimleri içinde gizli ve saklı olduğu için, her bir peygamber veya alim, kendi içtihat ve yorumuna göre bir isme veya isimlere ism-i azam nazarı ile bakmış. Yani farklı isimlere ism-i azam nazarı ile bakılması bir içtihat, bir yorumdan dolayıdır; yoksa bir üstünlük ve fazilet yarışı için değildir.

Alimlerin içtihadı ile ism-i azam olarak gördüğü isimler, ekseri olarak kendi hayatında galiben tecelli edip hükmeden isimlerdir. Yoksa, başka isimler bu zatlarda görünmüyor veya tecelli etmiyor, anlamında değildir. Mesela Hazreti İsa (as) da bütün isimler tecelli ediyor, ama Kadir ismi bu isimler içinde daha zahir halde görünüyor demektir.

Diğer bir husus; ister sahabe olsun, ister alim ve evliya olsun, hiç kimse hiçbir hususta peygamberlere yetişemezler. Bu yüzden Hazreti Ali Efendimiz (ra)'in altı isme mazhar olması bir üstünlük alameti değil, tecelli de bir galibiyet emaresidir.

Peygamberler zaten Allah’ın bütün isimlerini en azami derecede üstünde gösteriyorlar, ama bu isimler içinde bazıları hususiyet kesp edip biraz daha zahir hale geliyor. Peygamberlerin dışında olanlar, zaten başlangıçta isim noktasında onlara yetişemediği için, kıyaslamak doğru olmaz.

Mesela, Hazreti İsa (as) zaten isimlere mazhar olma noktasından Hazreti Ali (ra)'dan üstündür, ama bu mazhar olduğu isimler içinde, Kadir ismi biraz daha hususiyet kesp edebilir.

Özet olarak; Hazreti Ali Efendimiz (ra)'in hayatında, Hazreti İsa (as) ‘in altında ve aşağısında olduğu halde, altı isim hususiyet kesp etmiş demek daha doğru olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...