"Oraya atıldıklarında cehennemin kaynar durumdaki gürleyişini işitirler. Neredeyse o cehennem onlara olan öfkeden parçalanacak!" Zâlim münkirlere cehennemin öfkelenmesini açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstteki âyette “O (Cehennem), neredeyse öfkeden paramparça olacak!” denilirken, cehenneme öfkelenme nisbet edilmiştir. Âyet, cehennemin kâfirlere karşı şiddetle yanıp tutuşmasını temsilî bir üslûbla ifade eder. Bundan murat, zebanilerin öfkesi olması da caizdir.

Âyet metninde geçen “şehîk” kelimesi, eşeğin nefesini içine alırken çıkardığı çirkin ses için de kullanılır. Bu şekilde iç ürperten nahoş bir ses, cehennem azabının unsurlarından biridir.

Korku filimlerinde dev karakteri tasvîr edilirken sesinin korkunçluğu da göz ardı edilmez. Cehennem devi de kendisine gönderilen inkârcıları âdeta sabırsızlıkla beklemekte, feveran ve galeyan hâlinde çıkardığı o korkunç sesle, kendisine gönderilenleri karşılamaktadır.

Cenab-ı Hak, kâfirler cehenneme atıldığında cehenneme sorar: “Doldun mu?” Cehennem cevap verir: Daha yok mu?” (Kaf, 50/30)

Edebiyatta teşhis ve intak sanatları vardır. Teşhis, insan dışındaki varlıklara şahsiyet verip on­ları insan gibi duygulandırmak; intak ise, onları konuş­turmaktır.

Üstteki birinci âyette teşhis sanatı vardır, cehenneme öfke nispet edile­rek, insanların bir özelliğiyle anlatılmıştır.

İkinci âyette ise intak vardır, cehennem konuşturul­muştur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...