"Senin kalbin ve hüviyet ve mahiyetin, bir ayinedir. Senin fıtratında ve kalbinde bulunan şedid bir muhabbet-i beka, o ayine için değil ve o kalbin ve mahiyetin için değil..." Devamıyla izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan kalbi ve mahiyeti bir ayna şeklinde yaratılmıştır. Bu aynada yansıyan güzellikler ve mükemmellikler ise insandan değil, Allah’ın sonsuz isim ve sıfatlarından geliyorlar. Aynı şekilde insan fıtratına ve kalbine şiddetli bir ebediyet aşkı da verilmiştir. Bu şiddetli aşk, insanın fıtrat ve mahiyet aynasında emaneten tecelli eden güzellikler ve mükemmellikler için değil, bu güzellik ve mükemmelliklerin membaı ve kaynağı konumunda olan Allah için verilmiştir.

Ama insan gafil davranarak bu şiddetli aşk duygusunu, güzellik ve mükemmelliklerin kaynağı olan Allah’a değil, kendi mahiyet ve kalp aynasına tevcih ediyor. Halbuki aynadaki güzellikler ve mükemmellikler hem emanet hem de geçicidir. İnsan ise ahmaklığından kendine ait bir güzellik ve mükemmellik gibi perestij edip şiddetle seviyor. Böylece bu sevgi duygusunu yanlış yönde kullanıyor.

Özet olarak, insandaki sonsuzluk aşkı, insanın kendini ve mahiyetini sevmek ve ona perestij etmek için değil, sonsuz güzellik sahibi Allah’ı sevmek ve ona perestiş etmek için insana takılıp verilmiştir. Ama insan düşüncesizliğinden bu duyguyu ters yüz edip kendini ve mahiyetini sevmekte sarf ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...