“Sonra, mutavassıt bir daire olan zemin yüzünü, aynen öyle bir mezraa yapmış ki, mevsim be mevsim âlemleri, envâları içinde eker, biçer, kaldırır.” Zemin yüzü neden mutavassıt bir daire oluyor? Onda biçilen ekilen âlemlerden bir iki misal verebilir miyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Zemin yüzünün mutavassıt yani orta büyüklükte oluşunu iki şekilde anlayabiliriz.

Bir tarafta uçsuz bucaksız feza âlemi, ötede gözle görülmeyen atomlar âlemi birlikte düşünüldüğünde dünyamız orta büyüklükte kalır.

Konuyu güneş sistemini esas alarak değerlendirdiğimizde de dünyamız orta büyüklükte bir gezegendir. Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün dünyamızdan daha büyük, Venüs, Mars ve Merkür ise dünyadan küçüktürler. Buna göre dünyamız yaklaşık olarak ortada yer almış bulunuyor.

Her canlının tohumu, çekirdeği yahut nutfesi bu dünya tarlasına ekiliyor ve o şifre varlıkların açılmaları, büyümeleri ve kemale ermeleriyle mahsuller alınmış oluyor.

Buna en güzel örnek insanın kendisidir. Üstadımızın şu ifadesi bunu beyan etmektedir.

“İnsan istidadı nisbetinde burada ekiyor ve ekiliyor, ahirette mahsul alıyor.” Sözler

İnsan bu dünya tarlasına zamanını, ömrünü ekmekte, işlediği hayırlı işler cennet mahsulü verirken, şerli işler de cehennem azabını netice vermektedir.

“ … O vakit ömür dakikaları, adeta tohumlar, çekirdekler hükmünde, zahiren fena bulur, çürür; fakat âlem-i bekàda saadet çiçekleri açarlar ve sümbüllenirler. …” Sözler, Altıncı Söz

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...