"Şükür, nimette in’âmı görmek demektir. İn’âmı görmek, nimetin zevalinden hasıl olan elemi def eder. Zira, nimet zâil olduğundan, Mün’im-i Hakikî onun yerini boş bırakmaz, misliyle doldurur ve teceddüdünden lezzet alırsın." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şükür; nimet içinde nimetlendirme hissini ve onun içinde de nimeti vereni görebilmektir. Nimet içinde nimeti veren bilinir ise, nimetin gelip geçici olması insanı kederlendirip hüzne gark etmez. Çünkü nimeti veren O şefkatli ve cömert el bu nimetlerin devamını yine getirir. Nimetlerin hakiki sahibi olan Allah, giden nimetlerin yerini boş bırakmaz; misliyle doldurur ve sürekli tazelenen nimetlerden de ayrıca bir lezzet alırsın.

İmandan ve şükürden uzak bir adam için dünya nimetleri rastgeledir, yani tesadüfidir; bu yüzden her bir nimetin kaybolup gitmesi onda bir acı bir keder oluşturur; bu acı ve kederler nerede ise nimetten alınan lezzetten daha pahalı daha sıkıcı bir durumdur. Bu durumda olan birisi için nimetleri terk etmek daha evladır. Çünkü her nimetin bitişinde bir ayrılık acısı onu bekliyor olacaktır. Yani bir tadıp ardından on tokat yemek gibi. On tokat yemektense bir tadımı terk etmek daha mantıklı bir davranış olacaktır.

Oysa nimetin içinde nimet verme hissini ve dolayısıyla nimeti vereni görmüş olsa idi, hem zeval (nimetin yok olma) eleminden korunmuş olacaktı hem de nimetin sürekliliğinden ikinci bir neşe ve huzur kazanacaktı.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...