Mehdi-i Âli Resul nedir? Üstad Mehdi-i Âli Resul müdür? Mehdinin iman hizmetinde yardımcısı, Nur'un şahs-ı manevîsi midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mehdi-i Âli Resul tabiri; Mehdi (ra)’nin Peygamber Efendimiz (asm)'in soyu olan Ehl-i Beytten olacağını ifade eden bir tabirdir. Yani Mehdi seyyid olacak, demektir.

Üstad, talebelerinin ifadesi ve şahitliği ile Peygamber Efendimiz (asm)'in soyundandır. Yani Âl-i Resuldür.

Bediüzzaman Hazretlerinin varislerinden seyyid Salih Özcan'ın naklettiğine göre, bir gün Üstad'la aralarında şu konuşma geçer:

- Salih sen seyyidsin, değil mi?
- Evet! Üstadım.
- Peki Seyyid Salih, sence ben seyyid olabilir miyim?
- Muhakkak Üstadım, siz seyyidsiniz.
- Seyyid Salih, ben anne tarafından Hüseyni, baba tarafından ise Haseni’yim.(1)

İman vazifesini Mehdinin bizzat kendisi ifa edecek, onun diğer iki vazifesi olan hayat ve şeriatı ise, onun şahsı-ı manevîsini temsil eden nuranî cemaati yapacaktır. Üstad'ın Mehdi olup olmaması meselesinde arif olana küçük emare kâfidir.

(1) bk. Şahitlerin Dilinden, Salih Özcan.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

okırkpınar

Mehdi Ali Resul risale-i nurlarda çok az kullanılıyor.Ve kullanılan ifadelerin bu derece mükemmel vaziyette yazılmış olan kitap da tesadüfen yazılmadığına inanan binlerce insan var.Her bir ifade bir anlam içeriyor Mehdi Ali Resul ifadesindeki resul, irsal kelimesi ile aynı anlamda kullanılıyor yani kitabı olan Mehdi anlamını taşıyor.Buna binaen Mehdi başkadır Mehdinin yapacağı hizmete program teşkil edecek kitabın müellifi Mehdi Ali Resul başkadır.Günümüzde çok yüksek derecelere sahip olan manevi büyüklerimiz var ve Mehdi (ra)in varlığı iman nuruyla bilineceği ifade ediliyor şimdi sizde Arif olan anlar diyorsunuz.Bu işin bencesi sencesimi var anlayamadım?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
muhabbetfedaileri
üstad hz. mevlana halid-i bağdadi hz. sonraki gelecek olan kişinin mehdi ve talebeleri olduğunu belirtiyor.şu an mevlana halid hz. cübbesi ve sarığı urfada ve üstada aittir.aslında herşey çok açık ve net.selam ve dua ile...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
tilmizz
evet sevgili üstadımız hem seyyiddir hem da ahirzamanda geleceği müjdelenen mehdi al-i resuldur,görveler ise onun temsil ettiği cemaat ve risale-i nur vasıtası ile yapılmaktadır.....
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
-günahkar kul-
bismillahirrahmanirrahim bismihi sübhanehü ve inminşeyyin illa yusabbihi bihamdihi esselamu aleykumverahmetullahu ve berakatuhu aziz sıddık arkadaşlar üstad mehdi konusu şöyle açıklanabilir 1-bir hadisde veya ayette gelecek mehdi ben mehdiyim demeyecek 2-deccal zamanında gelecek 3-mevlana mehdidi ve 100 yıl sonra üstad doğdu 4-ali soyundan kendiside demiştir 5-siyaset din ve cihadla uğraşmış buda mehdinin vazifesi 6-deccal mehdi zamanında ölecek ve öldü arkadaşlar ve daha fazlası ben 15 yaşında olarak 1 kere külliyatı bitirdim ve bunları biliyorum allah sizleride risalelere kavuştursun amin..amin..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
lezgi70
sayın okırkpınar, "Mehdi başkadır Mehdinin yapacağı hizmete proğram teşkil edecek kitabın müellifi MehdiAli Resul başkadır" diyorsunuz peki bunu neye istinaden diyorsunuz yoksa elinizde hazır mevcut Mehdi mi var ya da kendinizi mi ima etmek istiyorsunuz.Eğer lahikaları ve oradaki mehdiyetle ilgli yerleri okursanız üstadın neyi neden söylediğini ve mehdi makamında kim var görürsünüz.Güneşe bakarken gözünü yumanlardan ve inkar edenlerden olmamanız temennisiyle,selamlar...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Merhum Mehmed Kırkıncı Hoca'nın Mehdi ile ilgili bir suale verdiği cevapta şu yer nazara alınırsa her şey açıkça anlaşılır, zannediyorum. "Nur Talebeleri Kur’an-ı Kerim'deki 33 ayetin Risale-i Nur’a, müellifine ve Nur Talebelerine işaret etmesini nazar-ı itibara alarak, ahir zamanda beklenen mürşid-i azamın Bediüzzaman Hazretleri olduğuna kanaat getirmişlerdir." İstifade etmeniz dileğiyle.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
İnternet sitesinde videoları paylaşılan bir ağabey şöyle diyor: "Üstad, Mehdi-i Al-i Resul'dür.. yani kitabı olan Mehdi.. ahirzaman da gelecek Mehdi, Üstad'ın talebesidir.. Risale-i Nur'u program yapacak.. Üstad'a Mehdi demek, Üstad'ı küçük görmektir.. Çünkü Mehdi, müceddid değildir.. Üstad, mühendistir; Mehdi ise inşaat ustası.." gibisinden şimdiye kadar hiç duymadığım ve Risale-i Nurlar da geçmeyen şeyler söylüyor. Bunun niçin yapıldığını anlayamıyorum. Nur Üstad'ının Mualla talebeleri Üstad'ın Ahirzaman Mehdisi olduğuna ittifak ettikleri halde.. Bu iftirak nedendir? Bunlar kasıtlı olarak mı yapılıyor? Bu soruma cevap verir misiniz? Cevap verirseniz sevinirim.. Bir de bu kanaat ne kadar doğrudur? Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bu konu sarih ve muhkem bir konu olmadığı için herkes bir şeyler söylüyor. Ama sizin de ifade ettiğiniz gibi biz Nur talebelerinin genel kanaatini uygun ve doğru görüyoruz. Nur talebeleri Üstad'ın Ahirzaman Mehdisi olduğuna ittifak etmişlerdir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...